1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. iOS 14 Tanıtıldı.iOS 14 Özellikleri ve Gelen Yenilikler!

iOS 14 Tanıtıldı.iOS 14 Özellikleri ve Gelen Yenilikler!


Apple firması İOS’un yeni versiyon işletim sistemi olan,Telefonlar için iOS 14 ve Tablet cihazlar için iPadOS 14 en son sürümünü tanıtımını yaptı.Apple’ın yazılım ürünlerinin tanıtıldığı etkinlik olan WWDC’de beklenen İOS işletimin sisteminin 14’cü versiyonunu covid-19 pandemisi nedeniyle bu sefer online olarak sundu.Bakalım İOS14 ne gibi yenilikler getirmiş.

iOS 14 Özellikleri ve Gelen Yenilikler

Widget Desteği: Android ve Microsoft Phone cihazlardaki gibi gördüğünüz Widget sistemini iOS 14’e getirdi.Bu araçları Ana ekrana kopyalayıp,boyutlarını değiştirebiliyorsunuz.Bu uygulamaları ana ekranda gruplayıp daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak.Bütün uygulamaları Apple Watch da olduğu gibi aşağıya inerek de görebiliceksiniz.

Picture in Picture (Ekran içinde ekran):Bir şey dinlerken veya izlerken bunu kenara sabitleyip ana ekranda başka bir uygulama içinde gezinti yapabilirsiniz.

Hey Siri: Siri uygulamasınında tasarımı değişiyor.Siri uygulaması ekranı kaplamayacak.Hey Siri dediğimizde bütün ekran kapanmıyor küçük bir ikon halinde aşağıda çıkıyor.Onun üzerinde küçük yine araç takımları halinde uygulamaların ufak versiyonlarını görebiliyoruz ve en önemlisi çeviri özelliği geldi.Siri aracılığıyla canlı olarak konuşulanları çevirebiliyor.Şu an için 11 tane dil çevirisi geçerli. Türkçe bunların arasında değil.İlerleyen zamanlarda geleceğini umuyoruz.

Mesajlar:Bu bölümede bir takım güncelleştirmeler geldi.Bunlardan ilki dinleme özelliği Yani biz artık aktif konuşmalarımızı mesajların tepesine sabitleyebiliyoruz.WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına oldukça benziyor.Mesajlara Hareketli üç boyutlu emojilere Maske ve yaş ayrımı gelmiş Bu da yeni kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlayacaktır.En son kimin yazdığını anlamamızı sağlayan da küçük bir ikon gelmiş.Grup konuşmasında karşı tarafın yazısına basılı tutarak cevap verilebilecek.

Haritalar: Cityguide adında bir özellik gelmiş yani bir yere gittiğinizde size özel gezi turları çıkarıyor mekanlar öneriyor.Bu özelliğin gelişmiş hali henüz Türkiye’de olmayabilir.Haritalarda bisiklet kullanımı ile geliştirme mevcut.Bisikletle gitmek istediğim yerler için ayrıca bisiklet Rotası oluşturuyor.Elektrikli araba kullanıcısıysanız burada da sizin elektrikli arabanızın şarjının türüne göre en yakın şarj aletlerini gösteren ve mesafeyi hesaplayan bir sistem gelmiş.

CarPlay:Dijital anahtar sistemi. İOS destekli üretilen yeni nesil otomabiller artık telefon üzerinden açılabilecek.Kapının yanına yaklaşıp telefonumu tanıyorsa anahtarsız kapıyı açabileceksiniz Anahtarlarımı Buna göre özel kimlikleri oluyor anahtar paylaşabiliyorsunuz.Face ID üzerinden yapabileceğiniz Dijital anahtar paylaşım ile arabanızın başkasını kullanmasını isterseniz bu anahtar şifreyi gönderip aktif edebiliyorsunuz.iCloud dan çok kolay devre dışı bırakılabiliyor ve arabayı kullanmaya başladığında iCloud dan kapatırsan da en yakın yerde yine duruyor

App Clip:Bu özellik ile ufak uygulamalar kullanıma sunuluyor.Bu tarz uygulamaları indirmeden servisler anlık olarak kullanılabiliyor.Örneğin bir toplu taşımanın seferine bakmak istediğinizde QR kodu okutup ekrana uygulamayı indirmeden sonuçları çağırabiliyorsunuz.

İlgini Çekebilir:  WhatsApp Gelecek Olan 5 Yeni Özellik Nedir?

Multimedya Kullanımı:Diyelimki oyun oynuyorsunuz bir anda sizi arkadaşınıza aradı bütün ekran gidiyor Oyun donuyor veya kapanıyor.İşte bunun önüne geçiliyor ve artık aramak için bildirim şeklinde karşımıza çıkan bir ara yüz var yani biri beni aradığında tepeden bildirim şeklinde inecek ve ben onu bu şekilde yanıtla ya bileceğim ya da kapatabileceğim.Böylece video kullanımı yada oyun oynarken yarıda kalmayacak.

iOS 14 Hangi Cihazlara Geliyor?

iPhone SE (2020),iPhone 11,iPhone 11 Pro,iPhone 11 Pro Max,iPhone XS,iPhone XS Max,iPhone XR,iPhone X,iPhone 8,iPhone 8 Plus,iPhone 7,iPhone 7 Plus,iPhone SE (2016),iPhone 6s,iPhone 6s Plus model telefonlara İOS 14 kurulabilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap