1. Ana Sayfa
 2. Genel Kültür
 3. Elektrikli Scooter Düzenlemesinin Ayrıntıları Nelerdir?

Elektrikli Scooter Düzenlemesinin Ayrıntıları Nelerdir?


Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği Nelerdir?

Son zamanlarda kullanım alanı artmaya başlayan elektrikli scooterlar için kapsamlı bir düzenleme yapıldı.Ülkemizde Martı isimli proje ile adını duyuran Elektrikli Scooter pazarına TCDD de Çuf Çuf isimli scooterlar ile girmeye hazırlanıyor.Ayrıca Xiomi firmasıda yakın zamanda elektrikli Scooter modelleriyle Türkiye satışına sunmuştu.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan resmi açıklamalara Türkiye’de 3 milyondan fazla kişi bu scooterları kullanırken, toplamda 35 bin adet scooter bulunuyor.Kullanım alanı yaygınlaşmasıyla birlikte Trafikte sorun yaşanmaması ve kazaya mahal verilmemesi nedeniyle hem kullanıcılar ve hemde kiralayan firmalar için bazı düzenleme kararlar alındı.

“Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği”,olarak adlandırılan bu düzenleme,e-scooter kiralama hizmeti sunmak isteyen şirketlerin en az 500 bin TL’lik sermayesi olması,hitmetin mobil uygulaması  ve internet sitesi bulunması ve şirketin en az 2 bin adet elektrikli scooter olması gerekmektedir.Ayrıca kullanıcı verilerinin türkiye’de olması için bu hizmeti vericek olan firmaların sunucularıda Türkiye’de barındırmasıda gerekmektedir.Anadolu’nun daha küçük bölgelerinde elektrikli scooter hizmeti vermek isteyen şirketlerin ise en az bin elektrikli scooter’a sahip olması gerekecek.

İlgini Çekebilir:  İnsanlar Dünyadan Aniden Kaybolursa Ne Olurdu?

 


Türkiye’de Elektrikli Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği Maddeleri

 • Elektrikli scooter’ların maksimum hızı saatte 18 km’ye ulaşabilecek.
 • E-scooterlar, otoyolda, şehirlerarası yollarda ve hız sınırı 50 km/saat üzerinde olan karayollarında kullanılamayacak.
 • 18 yaş altında olan kişiler elektrikli scooter kullanamayacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olanlara izin verilecek.
 • E-scooterlarda kişisel eşyalar haricinde eşya/yük taşınamayacak.
 • E-scooterların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.
 • Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olması sağlanacak.
 • Kask zorunluluğu getirilmeyecek ancak kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.
 • Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek, yaygınlaşacak.
 • Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

Genel Kültür kategorisinde yer alan bir diğer makalemiz olan, Eba Nedir? Eba Şifresi Nasıl Alınır? konulu makaleye göz atıp online eğitim nasıl yapılır? öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap