1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayar Açılışında Num Lock Tuşu Otomatik Açılsın

Bilgisayar Açılışında Num Lock Tuşu Otomatik Açılsın


Num Lock Tuşu,bilgisayar klavyesinde Caps Lock ve Scroll Lock gibi bir kilit görevi üstlenen tuştur.Klavyenin sağ tarafında bulunan sayısal verilerini kısmını aktif etmek için kullanılır.Bilgisayarımızı açtığımızda bu tuş varsayılan olarak kapalı gelmektedir.Sayısal tuş takımını kullanmak için her seferinden sizin aktif etmeniz gerekmektedir.Bunun önüne geçmek için harici programlar veya destekleyen anakartların bios ayarından aktif edilmesi gerekmektedir.Ancak Windows 10 işletim sistemimizin kayıt defteri düzenleyicisi (regedit) üzerinden program kurmadan basit bir şekilde aktif edebilirsiniz.Aynı işlemleri windows 7 işletim sistemi içinde geçerlidir.

Açılışda Num Lock Tuşu Aktif Etmek:

  • Windows 10 işletim sisteminin ara kısmına “regedit” yazıyoruz
  • Aramada karşımıza gelen “kayıt defteri düzenleyicisi” üzerine mouse ile gelip sağ tuşuna basıp “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklıyoruz.
İlgini Çekebilir:  Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Nasıl Zaman Ayarlı Yapılır?

  • Karşımıza Kayıt Defteri Düzenleyicisi Editörü Editörü (regedit) gelicek.Şu yolu takip ederek ayar girilicek yeri açınız. HKEY_USERS>.DEFAULT>Control Panel>Keyboard>InitialKeyboardIndicators
  • “InitialKeyboardIndicators” bölümünü çift tıklayın.
  • “Değer Verisi” ekranındaki veriyi silip yerine şu rakamı yazın “2147483650”

Bu işlemlerden sonra ayarların geçerliliği için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.Artık “Num Lock” tuşunuz Windows 10 işletim sisteminizde sürekli ilk açılışta aktif olucak ve her seferinde “Num Lock” açmayla uğraşmayacaksınız.Konunun videolu anlatımınada bakabilirsiniz.

Num Lock Tuşu Otomatik Açılsın Videolu anlatım:

Telefon kategorisind eyer alan bir diğer konumuz olan,Xiomi Telefonlarda Fotoğrafa Nasıl filigram eklerim konusuna göz atıp resmin altında imzanızı nasıl oluşturucağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap