1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Babalar Günü Önemi,Tarihçesi,Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü Önemi,Tarihçesi,Nasıl Ortaya Çıktı?


Babalar Günü Önemi,Nasıl Ortaya Çıktı?

Her yıl Haziran ayına denk gelen Babalar günü,bu sene (2020) 21 Haziran Pazar günü tarihine denk geliyor.Pek çok ülkede Her sene kutlanan babalar günü neden kutlanır? İşte babalar gününün önemi ve tarihçesi.

Babalar Günü

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi.Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.Babasının doğum günü olan 5 Haziran’dı.Bu tarihin Babalar günü olması için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

İlk Kez Ne Zaman Kutlandı

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910‘da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş;ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.1972 yılındaysa başkan Richard Nixon‘ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

İlgini Çekebilir:  19 Mayıs 1919 Tarihinin Anlamı ve Önemi

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Bu güne özel babalarınıza güzel hediyeler alıcaksınız.Bu hediyeleri bir kaç güzel sözler ile süslemek istermisiniz.

En Güzel Babalar Günü Sözleri;

Baba gibi Babaların Günü Kutlu Olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap